Covid-19 podatki przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy muszą płacić podatek dochodowy od niektórych świadczeń z tarczy antykryzysowej

Przedsiębiorcy otrzymują wsparcie utrzymania działalności gospodarczej w sytuacji znaczącego spodku obrotów na skutek COVID-19. Jednak nie wszystkie rodzaje wsparcia są zwolnione z płacenia podatku dochodowego. Jak rozliczać pomoc dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem? O tym przeczytasz w artykule.

Oprócz prawidłowego ustalenia przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy prawnych, każdy przedsiębiorca musi pochylić się nad stroną wydatków finansowanych z tego wsparcia, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i kiedy stanowią one koszt podatkowy.

Jeśli korzystasz ze zwolnienia z opłaty składki ZUS , to kwota tego zwolnienia nie jest przychodem, a w związku z tym, że jej nie płacisz, nie masz też kosztu. W przypadku prowadzących podatkową książkę przychodów i rozchodów niczego nie ewidencjonujesz.

Z ZUS-u mogłeś też otrzymać świadczenie postojowe. Jest ono zwolnione z płacenia podatku dochodowego. Dostajesz je na to, by w czasach kryzysu „za coś przeżyć”. Nikogo nie interesuje wkład w Twój garnek, więc wydatki ponoszone z tego tytułu też są poza zainteresowaniem ustawy o podatku dochodowym. Jedz, ile chcesz. Na zdrowie.

Jeśli z Urzędu Pracy, który działał w imieniu Starosty otrzymałeś pożyczkę w wysokości 5. 000 zł to niczego nie wpisujesz do książki. Dopiero 3 miesiące od otrzymania pożyczki nastąpić może jej umorzenie i wtedy dopiero powstałby przychód, ale na szczęście na postawie art. 14 ust.2 pkt 6 o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest ona przychodem, bo jest wypłacana z Funduszu Pracy (art. 14 ust.2 pkt 6 pdof). Za to koszty pokryte z tej pożyczki są podatkowymi kosztami uzyskania przychodów. Uff. Masz mniej pracy, do czasu aż…

Otrzymasz dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy z Urzędu Pracy, wypłacone w imieniu Starosty. Wtedy musisz podjąć męską decyzję, bo masz do wyboru dwie drogi. Jedna z nich mówi, że jeśli nie zaliczysz dofinansowania do przychodów, to nie zaliczysz też wydatków do kosztów podatkowych. Drugi wybór, to zaliczenie do przychodów dofinansowania (w dacie jego otrzymania) i zaliczanie wydatków do kosztów podatkowych. Ten drugi wybór wydaje się być dużo prostszy i mniej pracochłonny. Zapisujesz w dacie otrzymania przychód i z resztą postępujesz jak zwykle.

Żeby było jaśniej i wygodniej, rozliczenia podatkowe umieściłam w tabelce.

Instytucja wypłacająca Rodzaj wsparcia Przychód podatkowy Koszt podatkowy (wydatki z finansowane z danego źródła przychodów)
ZUS Zwolnienie z opłaty składki ZUS nie jest przychodem nie ma kosztu, bo nie płacisz
ZUS Świadczenie postojowe zwolniony nie dotyczy
Urząd Pracy w imieniu Starosty Pożyczka 5. 000 zł (umorzenie pożyczki) nie jest przychodem, bo jest wypłacana z Funduszu Pracy

(art. 14 ust.2 pkt 6 pdof)

+ jest kosztem (nie ma przepisu, który wyklucza możliwość zaliczenia do KUP, zgodnie z art. 22 i art. 23 ustawy o pdof)
Urząd Pracy w imieniu Starosty Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych -/+ Do wyboru 1 lub 2

1/ Jeśli nie zaliczysz do przychodów, to nie zaliczysz też wydatków do kosztów.
2/ Jeśli zaliczysz do przychodów (w dacie otrzymania), to zaliczysz wydatki do kosztów.

-/+ Do wyboru 1 lub 2

1/ Jeśli nie zaliczysz do przychodów, to nie zaliczysz też wydatków do kosztów.
2/ Jeśli zaliczysz do przychodów (w dacie otrzymania), to zaliczysz wydatki do kosztów.

Urząd Pracy w imieniu Starosty (2020/2021) Dotacja 5. 000 zł (umorzenie dotacji) – podstawa prawna art. 15 zze4 ustawy covidowej nie jest przychodem, bo jest wypłacana z Funduszu Pracy

(art. 15zze4 ust. 15 ustawy covidowej)

+ jest kosztem (nie ma przepisu, który wyklucza możliwość zaliczenia do KUP, zgodnie z art. 22 i art. 23 ustawy o pdof)
Ustawa covidowa – ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

zema.com.pl

Uwaga: Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.
Przed podjęciem decyzji, skontaktuj się ze swoją księgową. 🙂

 

Znasz inne poglądy i rozwiązania tych spraw? Skomentuj artykuł lub napisz do mnie. Wspierajmy się w tym dziwnym czasie.

Autor artykułu:

Ewa Szpakowicz

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.

 

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x
ODBIERZ PREZENT